Európában minden megváltozott – Magyarország kulcsállamok társaságában lép előre
Szó sincs az Európai Unió elhagyásáról.
A Franciaországban és Ausztriában történt terrortámadások az iszlám radikalizmus európai térnyerésére figyelmeztetnek. Emmanuel Macron francia elnök a szélsőséges migránsok hazatoloncolásával kezdi meg a terrorizmus elleni küzdelmet.
Gérald Darmanin francia belügyminiszter Macron elnök kérésére Tunéziába, Máltára és Algériába látogat, hogy előmozdítsa az érintett országok – jelenleg Franciaországban tartózkodó – radikalizálódott állampolgárainak visszatérését.
A miniszter mindhárom országnak átad majd 1-1 listát a kiutasítani kívánt személyekről, hogy a visszatoloncolás a lehető leghamarabb megkezdődhessen.
A francia elnök a tunéziai férfi által Nizzában elkövetett terrorista támadás után telefonon egyeztetett Kais Saied tunéziai elnökkel. A két államfő a terrorizmus elleni küzdelem terén való együttműködés megerősítését tűzte ki célul, és áttekintették a francia területet elhagyni kényszerülő tunéziai állampolgárok kérdését is. Hichem Mechichi tunéziai kormányfő az elnöki egyeztetést követően utasította belügy-és igazságügyi minisztereit a Franciaországgal való teljeskörű kooperációra.
Az elmúlt egy hónapban 16 radikális személyt utasított ki Franciaország. A Tunézia és Franciaország közötti migrációs mozgásokat egészen 2017-ig csökkenő tendencia jellemezte, azonban ezt követően ismét megugrott a Tunéziából induló illegális bevándorlók száma.
Az illegális migráció kérdése az októberi terrortámadás óta még hangsúlyosabb szerepet kap a francia politikában.
Ezt támasztja alá az elnöki palota tájékoztatása is, miszerint az egyre súlyosbodó helyzetre megoldást kell találni. A belügyminiszter tárgyalássorozata e megoldás szerves részét képezheti, vagyis a francia vezetés a radikalizálódott illegális migránsok mihamarabbi visszatoloncolásban a terrorizmus ellen küzdelem egyik célravezető eszközét látja.
Gergi-Horgos Mátyás
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.